Co to jest microlearnig (w 5 minut)

Share post on:

Co to jest microlearning?

Nazwa “microlearning” pochodzi z połączenia greckiego słowa “mały” oraz angielskiego słowa “uczenie się”. To “małe-uczenie” oznacza, że wiedza podawana jest w krótkich modułach zamiast w postaci długich form jak kilkudniowe szkolenie, czy wielogodzinny zestaw materiałów e-learningowych. Czasem wskazuje się też na zmianę sposobu w jaki użytkownik otrzymuje moduły szkoleniowe. W microlearningu dzieje się to często na zasadzie “push” zamiast “pull”. Oznacza to, że wysyłamy w określonym momencie niewielki blok wiedzy do użytkownika by się z nim szybko zapoznał, zamiast dać dostęp do całego materiału, do którego użytkownik sięga w dowolnym momencie.

Moduł wiedzy może być podany w postaci artykułu, video, lekcji e-learning, infografiki czy nawet podcastu lub rozmowy z chatbotem. Ważne jest aby był zawsze zwięzły i krotki oraz skupiał się na jednym temacie zamiast poruszać wiele wątków.

Dlaczego microlearning jest efektywny?

Krótkie formy przekazu stały się ostatnio bardzo popularne. Tiktok zdobył serca i umysły naszych pociech. Wikipedia podaje zwięzłe definicje na samym początku hasła byśmy szybko mogli dowiedzieć się kluczowych informacji o szukanym zagadnieniu; dalszą cześć często pomijamy. Okazuje się, że wiedza podawana w krótkich blokach to nie tylko konieczność związana z zabieganym trybem życia jaki współcześnie prowadzimy, czy też efekt uboczny powszechnej dostępności smartfonów. Badania wskazują, że studenci uzyskują lepsze oceny z przedmiotu nauczania, gdy wiedza przekazywana jest im w krótkich formach i często powtarzana. Neurobehawioralne analizy pokazują, ze nasza podświadomość najlepiej pracuje (a tym samym wyciąga wnioski z podanych informacji)  po krótkim skupienia świadomej uwagi na zadanym temacie.

Nasz umysł po prostu jest tak zbudowany, że szybciej zapamiętuje informacje gdy są one podawane częściej i w zwięzłych formach, a granice naszej uwagi to około 15 minut.

Microlearning jest właśnie odpowiedzią na te cechy naszego umysłu.

$section['image']['alt']

Przypadki użycia microlearningu

Microlearning może być używany jako niezależna metoda uczenia ale nie jest to popularny sposób użycia microlearningu, a dodatkowo wymaga stworzenia od podstaw kompletnie nowego kursu. Ja raczej chciałabym przedstawić Wam jak można użyć microlearningo jako elementu uzupełniającego Wasze kursy szkoleniowe, a można to zrobić jako:

  • Przygotowanie przed szkoleniem
  • Follow up po szkoleniu
  • Aktywne wsparcie w codziennej pracy

 

Przygotowanie do szkolenia

Zapewne znacie to z autopsji. Przekazujecie materiały do zapoznania się dla uczestników szkolenia jeszcze przed jego rozpoczęciem. Ilu z uczestników przejrzy te materiały? Jedna, dwie osoby? Bardzo prawdopodobne jest, że absolutnie nie otworzy ich nikt.

Tu właśnie może przydać się nam microlearning! Metoda ta zaleca aby przesłać materiały (push), które zajmą uczestnikowi szkolenia nie więcej niż 10 min by się z nimi zapoznać (choć z mojego doświadczenia proponowałbym zmniejszyć ten czas nawet do maksymalnie 5 min). Prześlij materiały w atrakcyjnej formie. Zamiast długiego artykułu można użyć infografiki z opisem poszczególnych elementów. Krótki film, wywiad czy nawet mem będą lepiej działały niż naukowy artykuł lub książka.

 

Follow up po szkoleniu

Jeśli przed szkoleniem uczestnik może czuć się psychicznie zobligowany do zapoznania się z jakimiś materiałami tak już po szkoleniu przekonać go do powtórzenia informacji ze szkolenia jest bardzo trudne. Tutaj informacja musi być szczególnie ukierunkowana na wiedzę praktyczną, najlepiej w formie możliwych do natychmiastowego zastosowania porad, które rozwiązują realne problemy podczas pracy w danej branży. Zalecam przekaz, który nie zajmuje więcej niż 1 minutę. Tu też preferowaną formą dostarczenia materiałów jest push, poprzez e-mail albo sms.

 

Aktywne wsparcie w codziennej pracy

Tutaj już używamy microlearningu jako biblioteki wiedzy, np. na stronie internetowej. Użyj video poradników, stron FAQ czy diagramów. Konieczne jest posiadanie dobrej wyszukiwarki aby użytkownik mógł szybko znaleźć to, co go interesuje.

 

Pozostańmy w kontakcie!

Co myślicie o microlearningu? Czy juz go używacie? Napiszcie o tym poniżej albo skontaktujcie się ze mną bezpośrednio na adres magda@beelday.com

Życzę udanych treningów!